Flandil u doktora

Moji dceru fascinují zranění a nemoce veškerého druhu, zároveň má ale problém chodit k doktorovi. Já zas mám problém ji držet u doktora násilím. Knížka je (formou příběhů) trošku návodem pro rodiče, jak se dají takové situace zvládnout, zároveň vysvětlením pro děti, co můžou v různých situacích u doktora očekávat. Vhodná je pro děti tak od 3 do 8 let.

Na konci článku najdete PDF s aktivitami k lékařské tematice ke stažení zdarma.

Kapitoly, příp. probíraná zranění:

Vosí hnízdo (žihadla), Kočičkovi (krvácející rána na hlavě a šití v nemocnici), Brýle, Díra (nalomený zub), Tlapka (zlomenina), Pád ze stromu (otřes mosku), Křesílko (vytočené nohy a dlouhodobé nošení dlahy), Bradavice, Očkování, Popálenina

Co se mi líbilo: V první řadě jednoznačně respektující přístup rodičů (berou děti a jejich strachy vážně, nevyčítají při nehodách a nehledají viníka, nepoučují, zůstávají vždy na straně dětí, vysvětlují, co se bude dít, snaží se dohodnout i s doktorem a nechat dítěti čas). Taky mi přijde sympatické, že autorky (spisovatelka i ilutrátorka) v knížce na závěr vysvětlují, jak příběhy a ilustrace vznikly, co je inspirovalo.

Co se mi nelíbilo: Mám u téhle řady trošku problém s tím, že jde o zvířátka, a ne o děti. Namísto lvíčka a šnečka a kočky by to podle mě klidně mohly být děti Petr, Honza a Anička, čtenáři by se s nimi dovedly ještě lépe identifikovat a ty nejmenší by nemátlo, že kočky normálně nenosí brýle a různá zvířátka napříč druhy si spolu jen tak přátelsky nehrají. Ale chápu, že tahle pohádkovost někomu může být naopak sympatická, a i já jsem jí postupně dovedla přivyknout. V prvním díle (Flandil ve školce) autorka objasňuje, jak to vzniklo: původně jsou zvířátka plyšáci jejího syna, hlavní hrdinové Flandil a Slandil zas jejich domácí šneci.

Čím je knížka dobrá pro rodiny žijící v zahraničí: velké množství slovní zásoby, se kterou se děti jinak nesetkají (pokud neprodělají konkrétní zranění/nemoc také), zároveň předaná srozumitelnou formou (hodně pojmů se v rámci příběhu vysvětluje, děti v knížce se např. ptají Co je to bradavice?), velké množství námětů na povídání s rodiči.

Nápady na povídání ke knížce:

  • vyprávějte dětem o svých zážitcích u doktorů, o svých zranění z dětství, o svých pocitech u prvních brýlí, prvního žihadla
  • pokud jste už takovou situaci s dětmi zažili (očkování, popálenina či pod.), vraťte se k tomu a vyprávějte jim po přečtení kapitoly, co se tehdy stalo, jak jste to ošetřili
  • se staršími můžete zkusit probírat, co by dělali v situaci, kdyby se to stalo jejich kamarádovi, probrat s nimi takový základ první pomoci pro děti: zavolat dospělého, zraněného konejšit, utěšovat, být s ním, zajistit, aby byl v teple atp.

Aktivity k lékařské tematice

Níže najdete ke stažení několik různých aktivit pro děti ve věku 2-7 let, které můžete dětem tematicky nabídnout při čtení nebo po přečtení knížky.

První z aktivit je hledání zdravotnických potřeb, pak následuje 18 třísložkových karet k tématu, spojování krátkých textů s druhy doktorů a aktivita na čtení s porozuměním.

Soubor ve formátu PDF si můžete stáhnout tady:

Flandil u doktora – aktivity

Anna Paap
Jsem z Prahy, ale žiju v Mnichově. Svoje děti vychovávám česky a pomáhám k tomu i dalším českým rodičům žijícím v zahraničí. Ukazuju jim, jak můžou motivovat děti k používání češtiny, zlepšovat jejich vyjadřovací schopnosti a přitom upevňovat vzájemný vztah. Více o mně se dočtete tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů