Rádi se svými dětmi cestujete,
ale čekání a dlouhé přesuny jsou pro vás náročné?

 

Chcete si umět se svými dětmi na cestách
spontánně a bez pomůcek hrát?

Dřív jsem s sebou na cesty vozila hodně serepetiček navíc, abych děti v krizových chvílích zabavila. Ale pak jsem objevila spolu se svými dětmi mnohem snadnější způsob, který jsem měla v žilách ještě od dob skauta: hry bez pomůcek. Povídací, slovní, postřehové, paměťové.

Jsem máma, učitelka češtiny, překladatelka a lingvistka. Ve svém povolání i ve svém osobním životě si den co den hraju s jazykem.

Na cestách se svými dětmi jsem naplno okusila nový rozměr jazykových her - společná zábava, hladké vyplutí z krize a posílení vzájemného vztahu.

Sestavila jsem zásobník více než
180 jazykových hrátek
na cesty pro děti i dospělé.

 • Přehledně členěný soubor her podle věkových kategorií (od 2 do 4 let, od 4 do 7 let, od 7 do 12 let, od 12 výš).
 • Srozumitelný popis u každé hry vždy s konkrétními příklady.
 • Orientaci vám usnadní i ikonky způsobů dopravy, v nichž je daná hra proveditelná: auto, autobus, vlak, letadlo, pěší výlet.
 • Naprostá většina her je bez pomůcek, u některých her do vlaku nebo letadla je potřeba tužka a papír. Nemusíte s sebou tedy tahat nic navíc.

Chcete se podívat, jak vypadá uvnitř?

Představte si, že už si nebudete muset před každou delší cestou hledat, jak zabavit děti v autě, jak zabavit děti v letadle, jak zabavit děti ve vlaku.

Ušetříte čas v nejhutnější plánovací fázi.

Představte si, že jste všichni v autě uondaní, atmosféra napjatá, cesta dlouhá. Ale stačí jediná kouzelná věta, aby se nálada obrátila o 180 stupňů: Pojďme si něco zahrát.

Ušetříte spoustu nervů ve chvílích, které si vlastně s dětmi chcete užívat.

A kolik vás to bude stát? 250 Kč.

Za vlakovou jízdenku na naší pravidelné trase platím dvakrát tolik, ale obsah téhle elektronické knížky už zachránil náladu našeho výletu tolikrát, že se to ani nedá spočítat.

Chci, aby pomáhal i ostatním. 

Možná si říkáte, že...
 • takových her je plný internet.
  Na tom něco bude. Článků o tom, jak zabavit děti na cestách, se vždycky vyrojí před letní sezónou ažaž. Jenže: často sázejí na doporučení serepetiček. A pokud sázejí na hry bez pomůcek, jsou většinou velmi krátké (maximálně 10-15 položek) a hry se napříč články opakují. Ale co když slovní fotbal vašemu dítěti prostě zrovna nesedne?
 • pro malé děti ještě jazykové hry nejsou.
  Chyba lávky. Jasně, když se dítě naučí číst a psát, repertoár se raketově rozroste. Ale už od počátků mluvení (jednotlivá slova) se dají s dětmi hrát různě variované hádanky nebo postřehovky.
 • vaše děti na to už asi budou moc velké.
  Na některé hry určitě. Ale hodně z her, které jsem dala do souboru, hraju pravidelně se svými třinácti, čtrnácti, patnáctiletými žáky a bývají nadšení.
 • to pro vás bude moc námahy. Chcete, aby se děti zabavily samy.
  V tom případě opravdu spíš ruce pryč, hlavně u těch mladších dětí. Jde o hry, které hrají dospělí spolu s dětmi. Často jsou spojeny s vymýšlením příběhu nebo slovních kombinací. Starší už spíš mohou hrát jen spolu, ale nejdřív potřebují hru znát a hrát s vámi. Pokud chcete, aby se děti zabavily samy bez vás, hledejte raději jiné způsoby.
 • to už asi všechno budete znát.
  Všechno určitě ne, protože mnoho her jsem si i vymyslela. Ale pokud se zabýváte dlouho prací s dětmi a chodili jste třeba do skauta, je možné, že jich už dost taky znát budete. Což ovšem neznamená, že si je všechny dovedete v potřebný moment vybavit. I já jsem je znala, ale před sepsáním jsem si vzpomínala jen na několik málo z nich.

A ještě vám k tomu přidám malý dárek:

 

BONUS

seznamy her podle věku, dopravních prostředků i témat

Sestavila jsem i zhuštěné seznamy pro jednotlivé věkové kategorie na jednu až několik A4, v nichž najdete vždy všechny hry vhodné pro daný věk (v knize uvádím vždy jen u nejmladší možné kategorie, aby se hry neopakovaly).

Každá hra je zde popsaná podle možnosti jen jednou větou či na jeden řádek.

Najdete zde i seznamy podle témat napříč věkem:
Hry s vymýšlením příběhu, Hry s hádáním, Hry s písničkami, Hry s kreslením a Hry na paměť.

A co na jazykové hry říkají ostatní?

Vřele doporučuji! Jsem máma dvou bilingvních, česko-německých, kluků a cestování je našim velkým společným koníčkem. Právě proto jsem si zakoupila tyto jazykové hry na cesty. Nelitovala jsem. Hry naprosto splnily naše očekávaní. Děti zábavnou hrou cvičí češtinu a kolikrát nechtějí ani přestat. Hry se dají hrát kdekoliv a kdykoliv....na nádražích, u lékaře, v restauraci, ve frontě na zmrzlinu.... Asi každý zná podobné situace...ujel nám autobus a další jede za 10 minut...vlastně za chvilku, pro děti za věčnost...Hm, to je škoda, že nám ujel autobus, ale můžem si zahrát "Já vidím, co ty nevidíš" (momentálně nejoblíbenější hra mého 3-letého syna) a z nepříjemné chvilky se stala chvilka zábavná/hravá. Udržovat češtinu v zahraničí není jednoduchá a samozřejmá věc. Jsem také vedoucí skupinky českých předškoláků žijících v Mnichově. Všichni máme snahu předat češtinu našim potomkům od útlého věku a tyto hry k tomu velmi napomáhají a děti moc baví. Skvělý nápad!
Pavlína Brüningmáma dvou dětí a 2. předseda představenstva České školy bez hranic Mnichov
Cesta opravdu může být cíl a je dobré si na to při cestování občas vzpomenout. Ebook Jazykové hry na cesty je pro mě skvělá inspirace a motivace k tomu, abychom cestování s našimi dětmi nebrali jako nutné zlo, ale spíš jako společný zážitek. Pár her jsem už znala, ale je skvělé jich mít tolik na jednom místě a taky po ruce. Mobil nosím všude s sebou, takže se nemusím bát, že by se mi na cestách nedostávalo nápadů. Oceňuju rozdělení podle věku, každý si může najít hru podle toho, jak staré má děti - i pro ty nejmenší se toho najde dost.
Veronika Lachnitováučitelka angličtiny a němčiny na gymnáziu
Jsem tak trochu lenoch a na dlouhé přesuny (autem nebo letadlem) pouštíme pohádky na tabletu. Jazykové hry jsme vyzkoušeli doma se syny ve věku 2, 4 a 6 let - a setkaly se s velkým úspěchem. Nejoblíbenější jsou kreslené básničky. Děkuji Aničce za zásobu her, která mi vystačí pravděpodobně do konce života :-D. Praktický seznam her jsem si vytiskla a rozhodně ho přibalím na další cestu.
Barbora Kopecká, www.sdetmikolemsveta.cz
V Drážďanech v batolecí skupině Scholy ludus jsme se dověděli o vašich stránkách, díky nimž mám teď už i váš e-book s úžasnou náplní. Skoro je mi líto, že moje dcerka (1,5 r.) ještě nemluví (anebo tedy zatím ryze "vlastní" řečí), protože už bych vaše jazykové hry nejradši hned začala hrát :-)
Jana Škodoválektorka a překladatelka
Cestujete s dětmi? Já ano a většinou celkem dlouhé trasy. Jsem (mimo jiné) lingvistka, miluju hraní s jazykem a ještě k tomu jsme dvoujazyčná rodina. Jenže když přijde na to vytáhnout z rukávu nějakou bezva zábavu, aby nám cesta vlakem ubíhala lépe a radostněji, často vylovím jen slovní fotbal. Anna ve svém eBooku připravila jednoduché a vtipné hry, se kterými nejen že se vyřádí kdokoli, kdo je jazykový hračička jako já, ale ještě bude u dětí (a i u sebe) rozvíjet fantazii a cit pro jazyk. S touhle zásobou můžu cestovat celý život a inspirace mi už nikdy nedojde.
Klaudia SauerováJóga do kanceláře: www.coffeebreakyoga.cz