Hádání slov mnohoznačných

V němčině existuje známá hra zvaná Teekesselchen – dnešní význam je konvička čaje, ale hře dal spíš název starý význam tohoto slova znamenající něco jako blázen nebo hlupák.

Jde v ní o hádání slov s více významy (jak slov mnohoznačných, tak homonym). Dvojice si vybere slovo s více významy, každý pak jeden z významů a postupně své slovo popisují, ostatní hádají.

Tedy například:

1. mluvčí: Moje slovo je zvíře.
2. mluvčí: Moje slovo je v domě.

1. mluvčí: Moje slovo kokrhá.
2. mluvčí: Z mého slova teče voda.

Slovo mnohoznačné, nebo homonymum?

Mírná nevýhoda této hry pro výuku je, že nerozlišuje mezi slovy mnohoznačnými a homonymy. Slova mnohoznačná mají několik významů, které spolu souvisejí a jsou od sebe vzájemně odvozená (např. metaforou nebo metonymií). Homonyma znějí stejně, ale nemají spolu nic společného. Řeším to tak, že vždycky, když někdo uhodne hádaný výraz, tak si ještě řekneme, jestli je to slovo mnohoznačné nebo homonymum a proč.

Varianta na cesty nebo pro méně hráčů

Hru je možné hrát docela bez materiálu tak, že se dvojice domluví na nějakém víceznačném slově podle vlastní volby. Tahle varianta se dá hrát i na cestách.

Hádanku může samozřejmě vytvářet i pouze jeden hráč, přičemž říká: moje první slovo je velké, moje druhé slovo malé. Obě moje slova se dají zamykat. V mém prvním slově bydleli dřív šlechtici, moje druhé slovo se dnes používá například na kolo.

Ke stažení zdarma

Pro zjednodušení přípravy do výuky češtiny jsem připravila PDF se seznamem 99 slov na 5 stranách, který můžete pro inspiraci použít.

Kromě toho jsem připravila také 99 kartiček, které můžete vytisknout, (zalaminovat) a hráči z nich mohou losovat. Na každé kartičce jsou i kromě slova uvedeny dva významy, aby bylo možné hned významy rozlišit. Pro jednoduchost jsem vždy uvedla dva významy, i když jich slovo má více (chybí tak např. jeřáb jako strom nebo koruna jako platidlo).

Můžete pro kartičky najít i jiné využití a zkoušet slova předvádět např. pantomimicky anebo je malovat.

Do výuky cizích jazyků

Dobrá je hra i do vyučování cizích jazyků: zvlášť pokud učíte němčinu, vygooglíte pod hesly Teekesselchen nebo Teekessel množství materiálů. Ale i v angličtině a jiných jazycích existují na webu dostupné seznamy mnohoznačných slov.

Ke stažení tady.

Komentáře
  1. Zdenka napsal:

    Dobry den,

    nevim, zda jsem prehledla nebo to uz neni k dispozici, ale zajimal by me ten seznam. Vnimam to jako dobre cviceni na kresleni pro vizualni mysleni. Bylo by mozne mi poslat ten soubor? Dekuji Z.

    Ke stažení zdarma
    Pro zjednodušení přípravy do výuky češtiny jsem připravila PDF se seznamem 99 slov na 5 stranách, který můžete pro inspiraci použít.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů