Pozorný poslech je pro malé děti jednou z cest, jak se dobrat ke správné výslovnosti i ke čtení a k psaní. Jednou z aktivit, známých i z montessori pedagogiky, která může dopomoci k jeho tříbení už v batolecím věku, je sluchové pexeso.
Do prázdných krabiček od filmů, do prázdných kindervajíček, do prázdných lahviček od actimelu nebo třeba do prázdných krabiček od sirek dáme vždy dvakrát tutéž náplň, která vyluzuje nějaký zvuk.
Náplní sluchového pexesa může být cokoli, co vytváří zvuk. Např. rýže, korálky různých velikostí a materiálů, čočka, sůl, kancelářské svorky, fazole, hřebíčky, šroubky, matky, písek, kuličky, parátka atd.
Čím mladší jsou hráči pexesa, tím méně dvojic by mělo být ve hře. Pro dvou až tříleté děti je pět dvojic určitě dostačujících, pro starší může být určitě i víc.
Je dobré mít i možnost kontroly jiným smyslem než poslechem. Jednou z možností je samozřejmě krabičku otevřít. Jednodušší ale je nalepit zespodu krabiček vždy dvě stejné samolepky, podle kterých může dítě zkontrolovat, že se nespleto.
Sluchové pexeso může hrát jeden nebo dva hráči. Pokud hrajete ve dvou, můžete postupovat jako u běžného pexesa: zkusíte dvě krabičky. Pokud znějí stejně, překontrolujete to a vezmete si je k sobě (a případně hrajete znovu). Pokud zní každá jinak, vrátíte je, na řadě je druhý hráč. Vyhrává ten, kdo má na konci větší množství dvojic.
Kromě toho je i možné připravit dětem kartičky s obsahem a nechat je hádat, co vydává jaký zvuk. Kontrolou je pak otevření krabičky, ale je potřeba dávat pozor na vysypání.
Sluchové pexeso, co vidíte na obrázcích, se ke mně dostalo v rámci pytlíkové výměny aktivit.