Samolepková hledačka

Bydlíme v Německu a často jezdím s dětmi vlakem do Česka. Je to naštěstí (pokud zrovna neopravují trať a nečeká nás na část cesty náhradní autobusová doprava, jako zhruba tak půl roku každý rok) bez přestupu, zato šest hodin v kuse. Proto jsme si postupem času vyvinuli různé aktivity, které nás baví a na které se těšíme. Naším věrným průvodcem ve vlaku jsou samolepky.

Se samolepkami existují nejrůznější předpřipravené aktivity, lepení v sešitech typu oblečení na panáčky apod. Používáme je ale i zcela spontánně na různé vlastní tvoření, třeba nalepíme dvě tři na papír a pak dokreslujeme vlastní obrázek. Pro děti, které baví třízení, je možné zas udělat na papír dva tři sloupečky a každý určit pro jednu kategorii: sem nalepíme všechny dopravní prostředky, sem všechna zvířata, co říkáš?

Samolepky jako odpověď na otázku: kdy už tam budem?

Samolepky používám i od doby, kdy byly starší dcerce čerstvě dva roky, na pozorování průběhu trati: za každou zastávku, kam dorazíme, si může nalepit jednu samolepku. Na naší šestihodinové trase jich je dvanáct, to je tak akorát, abychom mohly společně pozorovat, jak nám to utíká.

Tvoření vlastní hry

Jedna ze stálice je právě i samolepková hledačka. Vezmeme papír a úplně spontánně a svévolně ho polepíme všemi možnými samolepkami, co máme k dispozici. Pokud je dítě menší (tak dvouleté), nemusí to být zas až tak moc, aby se v tom pak neztratilo.

Po dokončení tvořící části si papír vezmeme a můžeme dítěti pokládat různé otázky. Pro menší typu: kde je kolo? Kde je strom? Vidíš něco červeného? Pro starší pak třeba: Je tam nějaký dopravní prostředek? Kolik zvířat je na papíře? Je tam něco, co začíná hláskou K? Je tam něco, co se rýmuje na slovo vločka? Atd. Starší děti mohou pochopitelně vymýšlet i hledačku pro vás.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů