Čeština jako předsevzetí: Jak to může fungovat

Mnoho rodičů v zahraničí si dává do nového roku předsevzetí mluvit na děti víc česky nebo se češtině obecně víc věnovat. Podobně jako u jiných novoročních záměrů změna ale nebývá tak snadná, jak si ji člověk vysní. Přečtěte si pár tipů, jak vytrvat.

Ať už jste na děti dosud česky skoro vůbec nemluvili, anebo chcete jen vylepšovat jejich slovní zásobu, čtení a psaní, existuje pár společných bodů, které byste neměli opomenout.

Čeština jako priorita

Pokud chcete zároveň začít hubnout, chodit běhat, trávit méně času na sítích, nově si každý večer uklízet stůl, pořádně se opřít do francouzštiny, nebude vám to fungovat. 

I když se to nezdá, začít mluvit na dítě česky nebo si v denním nabitém programu dokázat vyhradit soustředěnou čtvrt hodinku pro češtinu každého dítěte stojí hodně sil, pokud jste to doteď nedělali.

Časem to může být brnkačka, pohoda, automatismus a už si to nedovedete představit jinak, ale ne, když s tím začínáte. Vyhraďte na to dostatek sil a nezačínejte moc nových věcí zároveň.

Když začínáme něco nového, musíme skutečně chtít a soustředit se na to. Chtít sice bohužel většinou nestačí, ale je to základní předpoklad, aby nás první námaha neodradila.

Malé kroky

Pokud jste dosud na dítě česky skoro nemluvili, nedávejte si cíl přepnout kompletně ze dne na den do češtiny.

Pokud jste zatím na dítě česky mluvili, ale nedělali pro češtinu vědomě nic dalšího, bude přechod na půl hodiny jazykových aktivit denně taky bolet – bohužel často až tak, že toho zase necháte. 

Jasně, váš cíl možná je mluvit na děti jen česky. Každý den mít čas na češtinu. Ale tenhle cíl nerovná se vhodný postup na začátku. 

Cíle je potřeba volit postupné. Když neumíte vzít šíp do ruky, těžko se budete trefovat z jedoucího koně.

Občas se to může podařit, protože se třeba změnilo i něco jiného ve vašem životě (odešli jste z náročné práce, od partnera, kterému čeština vadila, dořešili jste táhlé stěhování atd.), co vám doposud bránilo. Nebo se vám narodilo nové miminko a chcete využít mluvení na ně i pro staršího sourozence.

Většina lidí ale potřebuje začít krok za krokem. 

  • Vyberte si jen určité situace, kdy za žádnou cenu nepřepnete zpátky do dominantního jazyka (typicky probouzení dítěte, čištění zubů, když jste s dítětem sami atd.), a těch se držte. 
  • Vyberte si jen určité dny, typicky víkend, kdy si najdete dvacet minut na čtení s každým dítětem zvlášť nebo na společnou deskovku česky.

Když po čase vidíte, že se vám to daří (viz Čas na zhodnocení), přidávejte. 

Přímo ovlivnitelné cíle

Nedávejte si cíle, které nejsou závislé na vás. Třeba: moje dcera mi letos začne odpovídat česky. Letos se syn naučí číst česky. Dětem se povede přezkoušení.

I když je to váš vytoužený cíl a dost možná se to díky tomu, že vy si uděláte z češtiny prioritu, povede, je potřeba vycházet od sebe.

Když si totiž zformulujete cíl pro někoho jiného, je taky potom snadné házet na něho vinu, když se to nepovede. A to přesně nechcete.

  • Já budu mluvit česky.
  • Já dokážu reagovat klidně a s pochopením, když dítě bude jazyk odmítat, ale nenechám se zviklat.
  • Já budu po dítěti opakovat jeho odpovědi v druhém jazyce česky, doptávat se a nereagovat na druhý jazyk automaticky a hned.
  • Já se budu pídit po společných aktivitách, které můžeme dělat česky a budou nás všechny bavit.
  • Já si vyhradím čas na syna a nechám si od něj ukázat, co že to tam vlastně hraje.
  • Já zařídím, že budeme jezdit častěji do Česka, a dělat tam věci, co nás všechny baví.
  • Pro mě bude čeština priorita.

Jasně, že je postoj ostatních důležitý, ale v rámci předsevzetí jde o vás a o to, abyste vy nastartovali změnu.

Ne pro všechny je návštěva Česka snadná a finančně dostupná, ale udržovat vazby na lidi v Česku a vytvářet tu vzpomínky je jeden z nejvděčnějších způsobů rozvoje jazyka.

Snižte si překážky

Co vám doposud bránilo v tom, abyste to dělali? Buďte co nejkonkrétnější.

Měli jste jiné priority (jaké)? Bylo vám to hloupé vůči okolí (vůči komu)? Chtěli jste, aby se děti nejprve naučili místní jazyk / místní pravopis? Odmítalo dítě vaši snahu? Potřebovali jste se vždycky nejdřív připravit na to, co chcete s dětmi dělat, ale nenašli jste na to čas? Nemáte (vhodné) české knížky ani českou televizi, a tak saháte vždycky automaticky po místních médiích?

Určete si jednu až dvě překážky, které vám nejvíc brání v tom dostát si svých cílů, a zkuste je snížit. Například:

  • Je mi to hloupé vůči partnerovi. -> Promluvím si s ním a řeknu mu o svém předsevzetí. Zkusíme najít způsob, jak mě může podpořit, i když česky neumí.
  • Dítě mě odmítá poslouchat v češtině (velmi často proto, že nerozumí). -> Začněte mluvit česky v situacích, které jsou pro ně srozumitelné a často se opakují, anebo které jsou pro dítě pozitivní (ne zákazy, nadávání, ale zajímavé aktivity jako pokusy, společná příprava sladké svačiny atd.). Učte se mluvit pomaleji a snadným jazykem, nekoukat přitom do telefonu atd.
  • Potřebujete si aktivitu/knížku vždycky nejdřív připravit/vybrat. -> Vždycky když doděláte něco, dočtete něco, připravte si už novou knížku nebo používanou učebnici někam viditelně. Až se naskytne příležitost, stačí po ní sáhnout.
  • Nemáte hezké knížky, neznáte hezká česká videa. -> Poraďte se (například ve skupině Česky i v zahraničí nebo s vaší místní českou komunitou, s kamarády) a nakupte/půjčce si pár knížek vhodných pro děti jazykem i tématem, vynajděte vhodná videa a mějte je připravená, až budete chtít dětem něco pustit.
  • Chcete jezdit častěji do Česka, ale zázemí u rodičů není vhodné (moc malý prostor, rozdílné představy o výchově atd.). -> Zkuste si najít jiné zázemí u přátel nebo někde, kam se vám bude chtít jezdit. Zkuste obnovit kontakty s kamarády, s nimiž jste si dobře rozuměli, kamarády s obdobně starými dětmi.
Často stačí odstranit jednu překážku, změnit jednu věc, a člověku se najednou začne dařit, co se léta nedařilo

Zapojte okolí

I když váš partner češtinu neodmítá, jeho aktivní postoj je pro rozvoj češtiny zásadní. Neznamená to nutně, že se ji musí začít učit, ale může třeba převzít nějaké domácí práce s mladšími dětmi, zatímco vy si vyhradíte čas na čtení česky se starším dítětem. 

Pokud jsou děti už starší (6+, ale klidně i dřív), je fajn je taky obeznámit se svým záměrem a přizvat je tak do procesu. Když budete táhnout za jeden provaz, předsevzetí se vám dodrží mnohem lépe.

Neznamená to: hele, já chci zlepšovat tvoji češtinu, takže se snaž.

Znamená to třeba:

  • Moc mi záleží na tom, abys rozuměla česky, protože já z Česka pocházím, proto na tebe od teď budu mluvit víc česky. Na začátku to možná bude těžké, protože ne všemu budeš rozumět, ale postupně porozumíš. Můžeš mi vždycky dát najevo, když už nerozumíš, zkusím ti to lépe ukázat nebo vysvětlit. 
  • Vím, že ta látka v češtině na druhém stupni už není tak zajímavá, ale přijde mi důležité, abys nezapomněl číst a psát česky. Ráda bych s tebou zkusila něco, co tě baví, a je při tom psaná čeština. … Co třeba dívat se na filmy v japonštině (či jakémkoli nesrozumitelném jazyce) s českými titulky? Můžeme si k tomu vždycky pak napsat shrnutí filmu a co nás zaujalo, abychom si to zapamatovali.
Aktivity, při nichž se soustředíme na češtinu, nemusí být jen s knížkami

Ale nejenom děti a partner jsou důležití. Když si najdete komunitu, s níž se budete scházet, učitele češtiny, který vás a dítě jednou týdně podpoří, budete mít pravidelný bod, který vás donutí se k předsevzetí znovu a znovu vracet.

I když o předsevzetí jenom řeknete kamarádce, s níž se občas vídáte, bude pro vás předsevzetí závaznější. 

Čas na zhodnocení

Abyste zjistili, jestli se vám daří všechno uskutečňovat, je fajn si o tom vést alespoň nějaké poznámky.

  • Udělat si křížek za každý den, kdy jste zvládli na děti mluvit až do 10 hodin ráno česky.
  • Udělat si křížek za každý den, kdy jste se s dcerou kvůli češtině nepohádali.
  • Udělat si křížek za každý týden, kdy jste si našli čas se synem podívat se na další pravopisný jev.

Možná vás překvapí, že se vám ty malé cíle skutečně daří, když na ně soustředíte pozornost.

Pokud se nedaří, nevzdávejte to úplně

Pokud se vám po několika týdnech ani malé cíle nedaří, neházejte flintu do žita. Projděte si ještě jednou všechny body výše: Je čeština aspoň do určité míry vaše priorita? Nepřecenili jste síly? Máte nějakého pomocníka?

I když se vám nedaří mluvit tolik, co byste chtěli, nebo si pravidelně nacházet čas na čtení a psaní, pořád má každý krok, který pro češtinu uděláte, pozitivní vliv. Takže i když čtete jenom jednou týdně, i když mluvíte jenom občas, děti budou mít k češtině o trochu blíž.

Myslete taky na to, že čím častěji se k tomu budete dostávat, tím snazší to i bude, protože děti budou lépe rozumět a nebudou se tomu bránit. Počáteční bariéra je nejvyšší.

Cesta k dobré češtině v zahraničí je dlouhá, ale každý krok se počítá

Pokud potřebujete pomoct s vaší konkrétní situací, můžete se na mě obrátit v rámci osobních konzultací.

Hodně štěstí!

Anna Paap
Jsem z Prahy, ale žiju v Mnichově. Svoje děti vychovávám česky a pomáhám k tomu i dalším českým rodičům žijícím v zahraničí. Ukazuju jim, jak můžou motivovat děti k používání češtiny, zlepšovat jejich vyjadřovací schopnosti a přitom upevňovat vzájemný vztah. Více o mně se dočtete tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů