Hry na cesty nás vytahují z krizovek

Měli jsme na prodloužený víkend návštěvu a vyrazili jsme do hor. Jezdíme tam rádi, ale poslední dobou spíš sporadicky, protože děti jsou ještě malé a nechce se jim šlapat. Mladšího ještě unesem, o to těžší je to pro tu starší.

Mami, já už nemůžu! Mami, já chci, aby mě táta nesl!

Pochod v dešti

Aha, to chápu. Táta už ale nese batoh. Tak si něco zahrajem?

Ta věta je magická. Zafunguje vždycky.

Eliška chce hrát nejdřív Čáp ztratil čepičku. Dobře, tak hledáme. V lese je skoro všechno zelené nebo hnědé. Občas před námi v dálce zasvítí oranžová pláštěnka na batoh naší návštěvy.

Kopec je strmý, přeskakujem kořeny.

Bílá, vykřikne Eliška. Vrhám se ke kůře stromu, na níž je zaschlá smůla.

Najít to pravé ořechové

Takovéhle krizovky nemíváme jen při pěších túrách, zrovna tak nastávají temné chvíle v autě, ve vlaku nebo třeba při čekání na letišti. Minule při cestě do Maroka jsme měli devítihodinové zpoždění. Sice nám pak odškodnění letecké společnosti zaplatilo dovolenou, ale to nám čekání v tu chvíli nijak nezkrátilo.

Čekání na letišti

Pro sebe i pro všechny ostatní, kteří někdy potřebují vytáhnout z krize při dlouhých přesunech, jsem sestavila velký soubor her na cesty s celkem víc než 180 hrátkami bez pomůcek anebo nanejvýš s tužkou a papírem.

Díky tomu, že se už nemusím spoléhat na tři čtyři hry, které mi uvízly v paměti z dětských let, vždycky nejpozději po chvíli objevíme to, co nám zachrání náladu a cestu. To, čeho se děti chytnou a chtějí pak hrát pořád a pořád dokola, až zapomenou, že před chvilkou nemohly anebo chtěly už být někde docela jinde.

Zkuste něco nového

Nové hry nám pomáhají užít si výlety

Prototyp takové hry na cestu je nepochybně slovní fotbal. I já jsem zahrnula slovní fotbal do svého zásobníku her na cesty hned ve čtyřech různých obměnách: normální slovní fotbal, tajný slovní fotbal, slovní fotbal s osobnostmi a slovní fotbal ve větách.

Jenže slovní fotbal není pro všechny: některé děti jsou na něj moc malé, některé zas už moc velké, některé ho hrály tolikrát, že už se na něj nedají získat.

Naštěstí existují desítky různých možností. Vybrala jsem ze své knížky čtyři takové hrátky, abyste se mohli inspirovat a nakouknout:

Popletený příběh (zhruba od 3 do 6 let)

Vymyslete si příběh, do kterého zabudujete nesmysly. Moje dcera si zamilovala tenhle začátek a chce teď vyprávět vždycky ten jeden jediný popletený příběh:

„Byla jednou jedna Maruška. Ráno vstala a ohřála si kafe v ledničce. Z trouby si vyndala kalhoty a nasadila si je na hlavu.“

Akorát když zabudovávám nesmysly moc často, tak už pak opravuje i věci, které nijak nesmyslné nejsou. Vždycky řeknu větu a ona už: „Ale néé…“

Jaká kategorie? (zhruba od 5 let)

Jeden hráč vyjmenuje tři až pět slov a druzí musí hádat, o jakou jde kategorii. Např. meloun, olivy, kapr, játra (jídlo, co máma neměla ráda jako dítě), nůžky, brčko, auto, dalekohled (věci, co mám u sebe v baťohu). Hra je to velmi flexibilní a dá se dobře uzpůsobit věku hráčů.

Logik na slova (zhruba od 7 let)

Slovní hra na motivy hry Logik, v níž se hádá správná kombinace barev.

Je potřeba si dohodnout dva výrazy, např. kráva a býk. Kráva bude označovat správné písmenko ve správné pozici, býk správné písmenko, ale ve špatné pozici.

Pokud jste hru ještě nehráli, je nejlepší začít s třípísmennými slovy a v češtině nebrat ohled na čárky (dlouhé samohlásky).

Jeden si myslí slov např. LES a řekne ostatním, že si myslí třípísmenné slovo. Druzí hádají, o jaké slovo jde. Zkusí třeba MÍČ. Nic, neshoduje se žádné písmeno. Pak zkusí LOĎ. Ano, jedna kráva (Je tam L ve správné pozici.). VOR? Ne, nic. LŽE? Jedna kráva a jeden býk (Je tam L ve správné pozici a E ve špatné pozici.). LES! Uhodnuto.

O něco snazší je hrát písemně s křížky a kolečky:

OSA    O         Jedno písmenko souhlasí, ale ve špatné pozici.
DAR                 Žádné písmeno nesouhlasí
BOS     X          Jedno písmeno souhlasí a je ve správné pozici.
LES      XX       Dvě písmena souhlasí.
PES     XXX     To je hledané slovo.

Hloupý Honza (zhruba od 7 let)

Hráči se vzájemně během dne pokouší přimět k tomu, aby ten druhý řekl otázku „Kdo?“ a mohlo se mu odpovědět: „Hloupý Honza!“ a vypadl ze hry.

Může se navádět např. „Už ti volal?“ „Kdo?“ „Hloupý Honza!“ Nebo „Už jsi slyšel, že přijde zítra taky na návštěvu?“ „Kdo?“ „Hloupý Honza!“

Pokud máte chuť vybavit se množstvím her a jezdit na cesty připraveni a v pohodě, mrkněte se na celou elektronickou knížku Jazykové hry na cesty.

Anna Paap
Jsem z Prahy, ale žiju v Mnichově. Svoje děti vychovávám česky a pomáhám k tomu i dalším českým rodičům žijícím v zahraničí. Ukazuju jim, jak můžou motivovat děti k používání češtiny, zlepšovat jejich vyjadřovací schopnosti a přitom upevňovat vzájemný vztah. Více o mně se dočtete tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů