Kimovka pro malé děti

Posilování paměti potřebuju poslední dobou hlavně pro sebe. Nedávno se mi moje dcerka nasmála, když jsem si jí stěžovala, jaká jsem teď hlava děravá:

Mami, ale vždyť tam žádné díry nemáš! Nikde ani jednu!

Mám podezření, že ty díry jsou dobře schované, nějaké tam ale přeci jen být musí. Stačilo by vypočíst, co všechno jsem poslední dobou zapomněla nebo někde zapomněla, a tím pádem ztratila. (Anebo zapomněla, kam jsem to dala, a tím pádem ztratila, naposled třeba kreditku.)

A přitom mám hry na paměť moc ráda, v pexesu jsem vždycky všechny válcovala.

Ve skautě byla kimovka jedna z mých nejoblíbenějších her. Pod šátek se schovalo třeba deset až dvacet předmětů, minutu jsme se na ně mohly dívat, pak je zas vedoucí zakryla šátkem a my jsme měly během tří minut napsat všechny, co jsme si zapamatovaly.

Tuhle hru je možné hrát i s docela malými dětmi, třeba tříletými, asi i o něco málo mladšími, akorát samozřejmě bez psaní a s omezeným počtem předmětů.

Pro malé děti mi přijde nejzábavnější varianta, kdy nějaká z věcí zmizí nebo přibude.

Můžeme to celé pojmout i jako příběh. Tři až pět předmětů necháme pod šátkem, řekneme dítěti, podívej, já jsem kouzelnice. Zapamatuj si všechno, co vidíš.

Dítěti necháme předměty chvilku odkryté, pak je zakryjeme a řekneme třeba:

Abraka dabra, čáry máry fuk, ať je jedna z věcí fuč!

Nenápadně odebereme jeden předmět (můžeme mít vedle ještě druhý šátek, případně můžeme i dítě poprosit, ať se otočí/zavře oči) a necháme dítě hádat, co kouzelnice odčarovala.

Podobně můžeme naopak jednu věc přidat, přičarovat.

Která z věcí přibyla oproti obrázku nahoře? (Nejdřív hádejte, pak kontrolujte!)

Pokud je to pro vaše děti moc lehké, zvyšte počet předmětů.

Samozřejmě můžeme hrát i na to, že dítě musí vyjmenovat všechny předměty, které jsou pod šátkem.

Pokud už dítě přichází na chuť písmenům a dokáže pomalu vnímat hlásky na začátku slova, můžeme pod šátek dát např. všechny předměty jen od B. Nemusíme mu to ani říkat, možná na to přijde samo anebo se ho po můžeme zeptat po skončení, na co všechny předměty začínají.

A pak můžete nechat dítě, aby připravilo kimovku pro vás, abyste posílili svou paměť – zvlášť pokud vám chabne podobně rychle jako mně.

Anna Paap
Jsem z Prahy, ale žiju v Mnichově. Svoje děti vychovávám česky a pomáhám k tomu i dalším českým rodičům žijícím v zahraničí. Ukazuju jim, jak můžou motivovat děti k používání češtiny, zlepšovat jejich vyjadřovací schopnosti a přitom upevňovat vzájemný vztah. Více o mně se dočtete tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů