Ve Frankfurtu zasadí české děti lípu Václava Havla

Ve Frankfurtu nad Mohanem, partnerském městě Prahy, se chystá na oslavu výročí sametové revoluce velká věc: bude se zasazovat lípa.

Že to není zas až tak velké?

Akce se připravuje už od října 2018. Děti a učitelé České školy bez hranic Rhein-Main se totiž rozhodli to pojmout velkolepě: ne si jen tak někde vykopat jamku a zasadit lípu, ale vynašli si místo pěkně v centru Frankfurtu v parku Rotschildu. Symbolicky – rodina Rotschildů má k Česku nejednu historickou vazbu.

A to není zadarmo – stojí to 1000 eur. V ceně je sice zahrnutá i pětiletá údržba včetně zalévání, jenže sehnat takové peníze pro neziskovou organizaci není hračka.

S nápadem na zasazení lípy vlastně přišly samy děti. Vyplynulo to z oslav České školy bez hranic Rhein-Main u příležitosti stoletého výročí republiky. Ve světě se tehdy zasadilo hned několik českých lip, například v Oxfordu nebo na několika místech v USA. A tak se děti taky podílely na shánění příspěvku. Každému dárci vytvořili vlastnoruční děkovnou kartičku.

poděkování přispěvatelům vyrobené žáky školy

Ředitelka školy, Kateřina Spiess-Velčovská, vnímá i širší dopad akce: „Podařilo se nám propojit velkou část české komunity ve Frankfurtu. Kdo chce, může se zkrátka přidat. Ozývají se především Češi, kteří zde žijí již delší dobu a přitom jsou pro ně české kořeny pořád důležité. Bylo by skvělé, kdyby se naše lípa stala místem pro setkávání Čechů ve Frankfurtu nejen ve všední dny, ale také například u příležitosti různých oslav.“

16. 11. tak proběhne ve Frankfurtu sázení lípy a den nato se v místní katedrále odehraje mše za demokracii a svobodu v Evropě jako odkaz sametové revoluce v ČR. I když je místní česká škola známá svým velkým množstvím různých projektů i mimoškolních aktivit a každý rok pořádá nějakou rozsáhlejší akci, tohle považují za velkou věc.

Navíc jim Dagmar Havlová v dopise dovolila pojmenovat lípu po svém manželovi, ve Frankfurtu tedy bude stát lípa Václava Havla.

vyučující české školy (zleva): Petra Poláková, Leona Tlačilová, Jana Janoušková

Česká škola bez hranic vyhlásila výročí sametové revoluce za „Den české diaspory“ a vyzvala komunity Čechů ve světě, ať se přidávají, s menšími i většími oslavami a projekty.

Využijte příležitosti a sejděte se se svou českou komunitou! A pokud byste tápali, jak se o tom bavit s dětmi, na stránce sametová revoluce (měsíční téma) najdete množství tipů a odkazů na knihy, videa i materiály.

koláž žáků k událostem roku 1989
Jsem z Prahy, ale žiju v Mnichově. Svoje děti vychovávám česky a pomáhám k tomu i dalším českým rodičům žijícím v zahraničí. Ukazuju jim, jak můžou motivovat děti k používání češtiny, zlepšovat jejich vyjadřovací schopnosti a přitom upevňovat vzájemný vztah. Více o mně se dočtete tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů