Jaro je tu!

Náš nejoblíbenější průvodce jarem je knížka Jaro je tu! S Luckou, Jendou a Martínkem od Andrey Popprové. Tahle knížka se mně líbí i nejvíc z celé řady (do níž patří ještě Čekání na Vánoce a Pavoučí prázdniny).

Knížka už je přímo nabitá aktivitami vybízejícími k interakci, kromě toho v ní najdete i recepty a návody, které lákají k další činnosti i mimo čtení. I tak jsem vyrobila pro svoje děti a žáky ještě několik souvisejících aktivit, které si můžete stáhnout na konci článku v PDF.

Autorka ve svých knížkách velmi dovedně snoubí textové a ilustrační prvky, takže i když jsou texty mnohdy delší, je možné si knížku číst už i s dvouletým dítětem.

Nejpřínosnějším prvkem jsou podle mě různé experimenty, recepty a návody, které se vztahují k danému období, a jsou dovedně zabudovány přímo jako součást příběhu. Většinu z toho chtějí moje děti často hned vyzkoušet.

Kromě toho autorka přidává i jarní a velikonoční vystřihovánky nebo třeba jarní deskovou hru, v níž se děti snaží, aby navzdory měňavému počasí ze semínka vykoukla nahoru nad zem sněženka.

Častým prvkem bývá i čtení s obrázky, kdy se může střídat při čtení dospělý s dítětem (dospělý čte text, dítě obrázky). Navíc najdete i části textu, které jsou psány výhradně velkým písmenem, a naskytuje se tak další možnost, jak zapojit i začínající čtenáře.

Některé úkoly zvládnou už i tříleté děti, jiné až začínající školáci, ale nijak to při čtení neruší. My třeba občas úkoly plníme, občas ne, podle toho, jak moc se nám zrovna chce. Někdy si jen čteme, někdy od čtení vyskakujem, že to teď musíme zkusit. Letos jsem díky knížce dětem přislíbila, že se naučíme (já se naučím) plést pomlázku.

Aktivity zdarma ke stažení

Vymyslela jsem dodatečně ke knížce, k jaru a k Velikonocům několik aktivit.

Časová posloupnost událostí v rámci jara bývá rok od roku různá, ale sněženky, co vím, kvetou vždycky před pampeliškami, a masopust přijde na řadu vždycky před pálením čarodějnic. Kartičky můžou sloužit i jako počátek hovoru o tom, proč se Velikonoce a masopust slaví pokaždé jindy.

I když nejsme křesťané, často se se starší dcerkou bavím o věcech souvisejících s křesťanstvím. Jednak tedy žijeme vprostřed silně věřícího Bavorska, jednak jsou odkazy křesťanství natolik protkané naší kulturou, knihami, zvyky a artefakty kolem nás, že se tomu člověk úplně nevyhne. Velikonoce jsou dobrou příležitostí k takovým hovorům a zkoumáním. Zařadila jsem proto i časovou posloupnost významných událostí / dnů z náboženského hlediska.

Pro děti žijící v zahraničí najdete jednoduchý pracovní list, na kterém můžou porovnávat zvyky v zemi, kde žijí, s českými zvyky. V jedné verzi už jsou obrázky na české straně dané, v druhé si děti můžou namalovat obojí samy.

Stáhnout si můžete i třísložkové karty na téma jaro a Velikonoce a čtení s porozuměním na kartičkách.

Materiál ke stažení tady.

Anna Paap
Jsem z Prahy, ale žiju v Mnichově. Svoje děti vychovávám česky a pomáhám k tomu i dalším českým rodičům žijícím v zahraničí. Ukazuju jim, jak můžou motivovat děti k používání češtiny, zlepšovat jejich vyjadřovací schopnosti a přitom upevňovat vzájemný vztah. Více o mně se dočtete tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů